Elektrik nasıl ucuzlar? İstanbul boğazında Türbinler…

Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na giren üst akıntı suyu miktarı, 2009 ölçümleri ile 260 kilometreküp/ yıl seviyesinde. Marmara’dan Karadeniz’e ise 123 kilometreküp/ yıl su gidiyor.  Karadeniz’den Marmara’ya akan su Tuna Nehri’nden 57 kilometreküp/yıl fazla. Dünyanın en büyük nehri olan Amazon’un 378 kilometreküp/ yıl olan suyunun debisi ile karşılaştırıldığında İstanbul Boğazı’nı dünyanın en önemli nehirlerinin seviyesine getirir” 

İstanbul Boğazından günde 713 milyon metreküp su akıyor. Karadeniz suyu, Marmara ve oradan da Çanakkale Boğazı’nı geçerek Akdeniz’e akıyor. Türkiye’nin boğazlarından günde 1 milyar 50 milyon metreküp su akıyor. Bunların akış hızı da önemli oranda yüksek. Bu miktar hemen hemen Cebelitarık Boğazı’ndan geçen su miktarına eşit durumda. Bu verilere bakarak, İstanbul boğazlarından 5 bin megawatt elektrik üretilebileceği öngörülmektedir.” 

“Çanakkale, Marmara ve Cebelitarık Boğazı’nda yoğunluğu fazla olduğu için, yer çekiminin de etkisiyle, tuzlu sular daha az tuzlu olan suyun altından akıyor. Bu akıntıdan 200 milyon metreküplük bir enerji ortaya çıkıyor ve kullanılmıyor. Bu enerji elektrik üretiminde kullanılabilir. Fransa’da gel-git olayında da aynı şekilde denizlerin yükselip alçalması esnasında ortaya çıkan enerjiyi türbinleri doldurmak için kullanıp elektrik üretiliyor. Yer çekim enerjisi masrafsız, çevreyi kirletmeyen ve tükenmeyecek ve dolayısıyla uluslar arasında çatışma çıkarmayacak bir enerji. İstanbul boğazı dünyanın en büyük denizaltı nehrini içinde barındırıyor. Burada büyük bir potansiyel var”

Boğazın kandilli bölgesinden başlayarak 625 metrelik mesafeler halinde suyun akış hızını kesmeyecek şekilde türbinler düşünüldü. 5 bin adet türbin sualtı oluklu olacak.

Maliyeti Yüksek mi ?

Peki Boğaz’ın altına böyle bir santral kurmak maliyetli mi? , bu santralin maliyetinin bir rüzgar yatırımından daha fazla olmayacağ kesindir.i.  “Son rakamlara göre rüzgarda 1 MW’lık elektrik üretimi için kurulacak türbinin maliyeti 800 bin euro’lar seviyesinde. Boğaz’ın altına da 5 bin MW’lık santrali 4 milyar euroluk bir yatırımla, yani rüzgarla eşdeğer bir maliyete kurabiliriz.

İstanbul Avrupa yakası 27. Milyar kwh Asya yakası 13 milyar kwh elektrik tüketmektedir. Sadece boğazdan bu türbinlerle 10 milyar kwh elektrik üreteceğiz.


Comments

Bir cevap yazın