Elektrik nasıl ucuzlar? İstanbul boğazında Türbinler…

Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na giren üst akıntı suyu miktarı, 2009 ölçümleri ile 260 kilometreküp/ yıl seviyesinde. Marmara’dan Karadeniz’e ise 123 kilometreküp/ yıl su gidiyor.  Karadeniz’den Marmara’ya akan su Tuna Nehri’nden 57 kilometreküp/yıl fazla. Dünyanın en büyük nehri olan Amazon’un 378 kilometreküp/ yıl olan suyunun debisi ile karşılaştırıldığında İstanbul Boğazı’nı dünyanın en önemli nehirlerinin seviyesine getirir” 

İstanbul Boğazından günde 713 milyon metreküp su akıyor. Karadeniz suyu, Marmara ve oradan da Çanakkale Boğazı’nı geçerek Akdeniz’e akıyor. Türkiye’nin boğazlarından günde 1 milyar 50 milyon metreküp su akıyor. Bunların akış hızı da önemli oranda yüksek. Bu miktar hemen hemen Cebelitarık Boğazı’ndan geçen su miktarına eşit durumda. Bu verilere bakarak, İstanbul boğazlarından 5 bin megawatt elektrik üretilebileceği öngörülmektedir.” 

“Çanakkale, Marmara ve Cebelitarık Boğazı’nda yoğunluğu fazla olduğu için, yer çekiminin de etkisiyle, tuzlu sular daha az tuzlu olan suyun altından akıyor. Bu akıntıdan 200 milyon metreküplük bir enerji ortaya çıkıyor ve kullanılmıyor. Bu enerji elektrik üretiminde kullanılabilir. Fransa’da gel-git olayında da aynı şekilde denizlerin yükselip alçalması esnasında ortaya çıkan enerjiyi türbinleri doldurmak için kullanıp elektrik üretiliyor. Yer çekim enerjisi masrafsız, çevreyi kirletmeyen ve tükenmeyecek ve dolayısıyla uluslar arasında çatışma çıkarmayacak bir enerji. İstanbul boğazı dünyanın en büyük denizaltı nehrini içinde barındırıyor. Burada büyük bir potansiyel var”

Boğazın kandilli bölgesinden başlayarak 625 metrelik mesafeler halinde suyun akış hızını kesmeyecek şekilde türbinler düşünüldü. 5 bin adet türbin sualtı oluklu olacak.

Maliyeti Yüksek mi ?

Peki Boğaz’ın altına böyle bir santral kurmak maliyetli mi? , bu santralin maliyetinin bir rüzgar yatırımından daha fazla olmayacağ kesindir.i.  “Son rakamlara göre rüzgarda 1 MW’lık elektrik üretimi için kurulacak türbinin maliyeti 800 bin euro’lar seviyesinde. Boğaz’ın altına da 5 bin MW’lık santrali 4 milyar euroluk bir yatırımla, yani rüzgarla eşdeğer bir maliyete kurabiliriz.

İstanbul Avrupa yakası 27. Milyar kwh Asya yakası 13 milyar kwh elektrik tüketmektedir. Sadece boğazdan bu türbinlerle 10 milyar kwh elektrik üreteceğiz.


Comments

 • SELIM KOTIL e ve Projelerine inanıyoruz ve güveniyoruz başarılar diliyoruz Ünlütürk ailesi olarak hürmetler ediyoruz
  Selim Kotil başkan olunca bende türkiye ye Istanbul taşınacağım elveda almanya ver elini Istanbul
  Oylar kime Sellm Kotil e Oylar kime Sellm Kotil e

 • bu proojeler yapılması basit, az maaliyetli ve etkisi çok büyük olan projeler. boğazdan elektrik projesi özellikle çok iyi ve gerçekleşirse sadece istanbulda değil tüm türkiyeye çok çok büyük katkı sağlar keşke sizin kazanacağınınıza dair bir umut görebilsemde size oy versem.

 • Selim kotil’e başarılar dilerim.Keşke İstanbullu olsam da size oy verebilsem.Programınızı da her hafta izliyoruz.Başarılar.

 • karadenizden su ve boğazdan enerji projenizi destekliyorum. Senelerdir düşündüğüm bir konu idi ve gerekli desteği her zaman vermeye hazırım. Özellikle enerji sizin dediğinizdende ucuza mal olur.

 • Projet iyi ve ekonomik olarak karli olabilir ancakkkkk dayin olmasi gerek Turkiye kendisine yeni bir dayi bulmasi lazim çin iyi secenek. Bati hiç istemez nede Ruslar nede Iran Turkiyenn Energi bakimdan bagimsiz olmasi. çin Uzak guçlu, ekonomik olarak yeni bir sayfa aça bilir

  Saygilar

 • Projelerinizi canı gönülden destekliyorum , umarım Ülkem için hayırlısıyla sizi görmek isterim. Başarılar Selim Bey.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Pin It on Pinterest