İçme suyu kaynağı: Karadeniz’den deniz suyu arıtma

İSTANBUL DENİZ SUYU ARITMA PROJESİ..

Hemen tüm modern tuzlu su arıtma tesisleri, ters ozmoz prensibine dayanıyor. Ters ozmoz işleminde, suyun içindeki istenmeyen tüm mineraller sudan ayrıştırılarak bir filtrasyon işleminden geçiriliyor.

 

Bu yöntem suyu büyük bir basınçla filtrelerden geçirir, yabancı maddeleri moleküler bazda uzaklaştırır. 1960’larda bulunan ters osmoz ancak 1970’li yıllarda kullanıma uygun hale geldi ve daha az enerji tükettiği için hızla damıtmanın yerini alarak yeni tesislerde kendisine yer buldu. Tuzdan arıtmanın yanında iki yöntem de sudaki her minerali ve biyolojik ya da organik kimyasalları uzaklaştırarak suyu devlet standartlarındaki kaliteye ulaştırarak içim için güvenli hale getiriyor.

Peki tuzdan arıntırma yöntemleri ne kadar yaygın? Yeni tesisler inşa edilirken varolan tesislerin kapandığına dair çok az veri var. Ayrıca damıtma ve ters osmoz yöntemlerinin miktarlarını bilebilmek pek mümkün olmasa da elimizdeki verilere göre dünya çapında 8000 adet ters osmoz tesisi var ve her gün 37,854,117 metre küp içme suyu üretiliyor.

Tuzdan arıtma yöntemlerinin arıtma miktarına göre sıralanmış en büyük kullanıları şöyle: Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, İspanya, Kuveyt ve Japonya. Tuzdan arındırma Suudi Arabistan’daki içme sularının %70’ini oluşturmaktadır. ABD içinde ise en büyük kullanıcılar: Florida, Kaliforniya, Teksas ve Virginia eyaletleri olmakla beraber tüm ülkede her gün yaklaşık 5.6 miyon metre küp su üretilmekte.

Seyir gemileri, denizaltılar ve savaş gemileri tuzdan arındırma yöntemini yüzyıllardır kullanmaktalar. Güzel bir örnek olarak, bir uçak gemisi sadece kendi başına günde 1514 metre küp içme suyu üretebilmektedir.

İstanbul için Çatalca’nın Durusu Beldesi’ndeki yaklaşık 250 bin metrekarelik orman alanına “Terkos Deniz Suyu Arıtma Tesisi” kurulacak. Büyükşehir Belediye Meclisi, Ekim ayı toplantılarında planlarda orman alanı olan arazinin ‘kamu yararı’ nedeniyle “İSKİ Hizmet Alanı” olarak belirlenmesine onay verdi. Orman Genel Müdürlüğü İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü de söz konusu alana tesisin kurulmasında bir sakınca olmadığını belirtti. 

Tarafımızca   hazırlanan proje, Çatalca Durusu Beldesi F21a 18a-18b paftalarında bulunan 250 bin 320 metrekarelik arazi üzerinde uygulanacak. Söz konusu arazi 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda kısmen orman alanında kısmen de havza içi yapı yasağı olan alanda bulunuyor. Ancak kurulacak tesis çevreye zarar vermeyeceğinden, Orman Genel Müdürlüğü İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’ne Çatalca Orman İşletmeleri’nden “ön izin” alınacak.Verilecekön izinle söz konusu arazi “İSKİ Hizmet Alanı” olarak belirlenecek. Kısmen Terkos Gölü’nün mutlak koruma alanında kalan arazide İSKİ Su Havzaları Yönetmeliği’ne göre de arıtma tesisi dışında herhangi bir yapı yapılmayacak 

Arıtma tesisine her gün 400 bin metreküp deniz suyu girişi olacak ve 200 bin metreküp arıtılmış olarak içme suyu şebekesine bağlanacak. Çıkan 200 bin metreküp su ise Derin Deşarj yöntemi ile tekrar Karadeniz’e verilecek.

Terkos gölüne 1,5 km Durugöl çayına ise 900 m mesafede inşa edilecek. ÇED onayından sonra 180 iş gününde bitirilmesi planlanan projede 200 kişi çalışacak. Arıtma tesisine kıyıdan 1650 metre açıklıkta 15 metre derinlikte su alma noktaları kurulacak. Su alma noktasından 250 metre uzaklıkta da Karadeniz’e tekrar deşarj edilecek atık su için merkez sistem yerleştirilecek.

Tuzdan Arındırmanın Maliyeti

Tuzlu su arıtılırken, oldukça yüksek bir basınç uygulanıyor ve bir metreküp tatlı su için 3 ila 4 kilovatsaat elektrik kullanılıyor. Buda projemiz için 1500 megawatt kurulu güce ihtiyaç var demektir. Biz bu enerjiyi boğazdan ürettiğimiz elektrikten çekeceğiz. Böylece içilebilir su m3  maliyetini 20 dolar cent e çekeceğiz.


Comment

  • Selim bey iyi günler, bu sabah FOX TV Çalarsaat’in konuğu olarak sizi ve projelerinizi dinledim. Sınırlı yayın süresi olmasına rağmen ilgiyle izledim. Ardından internet sayfanıza girerek buradan projelerinizi okudum. Her biri ayrı ayrı çok değerli ve çok doğru projeler. Aklınıza, yüreğinize sağlık! Bende Ankara’da yaşayan ve yurtdışında sosyal hizmet uzmanlığı eğitimi almış bir kişi olarak bu değerli projelerinizi destekliyorum. Size başarılar diliyorum. Saygı ve en içten muhabbetlerine

Bir cevap yazın

Pin It on Pinterest