Beylikdüzü’nde bir basın toplantısı yaptık. Güzel sonuçları var takipte kalın.

BTP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selim Kotil, ulusal ve yerel medya temsilcileriyle bir araya geldi. Kotil, buluşmada çok sayıda projesinden kesitler sunarak  medya dünyasıyla İstanbul vizyonunu ve perspektifini paylaştı.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selim Kotil, ulusal ve yerel medya temsilcileriyle bir araya geldi.

Etkinlikte önce medya mensuplarının değerlendirmesini alan Kotil, “Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş da böyle yapar. Önce beraber olduğu insanların görüşlerini dinler, not alır; ardından görüşlerini ifade eder. Benim aklım bende ancak benim sizin görüşlerinize ihtiyacım var. Sizin görüleriniz benim için değerli” dedi.

Önce bu seçimlere demokrasi gelsin

Medya dünyasıyla İstanbul vizyonunu ve perspektifini paylaşan Kotil, megakentin suyunun, havasının, toprağının kirlendiğine işaret ederek, şunları söyledi: “Hayat pahalı İstanbul’da. Can güvenliği ciddi mesele haline geldi. Böyle bir İstanbul varken, siyasetçilerin el sallaması, gülücük dağıtması anlaşılır değil. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Suriye’ye demokrasi getirecektiniz. Lütfen bu seçime demokrasi getirelim. Binali Yıldırım ve  Ekrem İmamoğlu ile İstanbul’a dair projeleri, İstanbul’un sorunlarını konuşalım. Siyaset bunun için var.”

Elektrik Boğaz’dan gelecek

Projelerinden örnekler veren Kotil, İstanbul Boğazı’nın altından elektrik üreteceklerini kaydederek, “İstanbul Boğazı, Amazon Nehri’nden büyük bir akıntıya sahip. Perşembe akşamı Erol Mütercimler ile canlı yayında beraberim. İsviçre’den profesörler arıyor. Duymuşlar ve heyecanlanmışlar. Net olarak şunu söylüyorlar: Gerçek proje bu… Biz Boğaz’ın altına 2.5 metre çapında yavaş yavaş dönen pervaneler koyacağız. Balıklara zarar verir mi? İstanbul Boğazı’nda 25 metrenin altında balık yaşamıyor. AKP niye bunu yapmadı? 24 yıldır İstanbul’u yöneten AKP bakar, BTP yapar.”

İstanbul’da tarım canlanacak

Büyükçekmece Gölü’nün etrafına güneş tarlaları kuracaklarını kaydeden Kotil, “Buradan elektrik elde edeceğiz. Neden? Çünkü domatesi 1 TL’ye yiyesiniz diye… Burada jeotermal de var. 250 bin dönüm alanda seracılık yapacağız. Elektrik ve iklimlendirme benden, tarlada üretmek vatandaştan. İstanbul’da kışın sebze fiyatları kesinlikle düşecek” şeklinde konuştu. 

Başkan olunca ilk hayata geçireceği projenin ‘tohum bankası’ kurmak olduğunu dile getiren Kotil, “Buğdayı Amerikan şirketi Monsanto’nun canavar tohumu ile değil, siyez tohumuyla Çatalca’da üreteceğim” şeklinde konuştu.

İstanbul’da 66 adet arıtma tesisi olduğunu, bunların sadece 3’ünün biyolojik arıtma yaptığını dile getiren Kotil, “Kanalizasyon Marmara’ya akıyor. 25 metrenin altında oksijen yok, balık yaşamıyor. Marmara’ya lağım basılıyor” dedi.

Dip dalgası oluştu

Kendisine sık sık ‘Kazanacak mısınız? diye sorulduğunu kaydeden Kotil, şöyle devam etti: “Biz kazandık zaten. Bir dip dalgası oluştu. İktidarın bunca sene ayakta kalmasının sebebi de boş muhalefettir. Bir Kürt vatandaşımız bana bir mesaj attı, ’10 tane oyum senin’ dedi. Muhalefet diyor ki, ‘oyları bölmeyin’. Oyları bölsek, AHaber bizi çıkarır. Nasıl bir anlayıştır ki AHaber hep Ekrem İmamoğlu’nu çıkartıyor, bizi çıkarmıyor. İktidarın ise istismar ettiği din anlayışını elinden alacağız. Biz ne yıkacağız, ne böleceğiz; Türkiye’yi kurtaracağız. Artık Türkiye’de farklı bir muhalefetin zamanı geldi. Hesap soran bir muhalefet.”

Belediyenin kasası böyle boşalıyor

İspark’ın, İSKİ’nin, Beltur gibi İBB kuruluşlarının zarar ettiğini dile getiren Selim Kotil, şunları söyledi: “Peki neden? Bunların yönetim kurulları ayda bir toplanıyor, imza atıyorlar, karşılığında kişi başı 50 bin lira huzur hakkı alıyorlar. Yok öyle yağma! Bir tek kuruş vermeyeceğim onlara. Hırsız ise ‘bizim hırsızımız’ diyorlar. Böyle bir İslam yok. Peygamber Efendimiz, milletin malından bir boncuk kolyeyi aşıranın cenaze namazını kıldırmamıştır. Kimse kimseyi kandırmasın. İslam Emeci kafası değildir, Yezid’in kafası değildir; İslam bir ideoloji değildir. Milletin tek ferdinin ezanla derdi yoktur. Milletin protesto ettiği senin din adına ortaya koyduğun çarpık anlayıştır. Üsküdar’da, Bulgurlu’da, Kirazlı’da rant için niye cami yıktınız? Bunu konuşalım. Bizim yolumuz gerçek İslam’dır. Ehl-i Beyt’in yoludur. Hz. Ali’dir, Hz. Mevlana’dır, Hz. Yunus’tur, Hacı Bektaş’tır. Bizim yolumuz bu milleti bu coğrafyada tam bağımsız kılan, gerçek Müslüman Atatürk’ün yoludur.”

Dünyada uygulandı, sıra İstanbul’da

BTP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selim Kotil, BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın yepyeni bir iktisat modeli ortaya koyduğuna işaret ederek, şunları söyledi:“Haydar Baş, Rusya Meclisi Duma’da 6 saat bu tezini anlattı. Başkan Bush, Milli Ekonomi Modeli projelerini uyguladı. Çin’de 6 ay kaldım. Çin ihracata çalışıyordu. MEM ile tüketim eksenli model uygulamaya başladılar. Açlık sınırı altında kalan nüfus yarım milyona indi.”

İstanbul’u ayağa kaldıracak projeler

* İstanbul’da tüm otobüsler doğalgaz ile çalışacak.

* Gemileri elektrikli yapacağız. Tuzla’da tersanelerde yapılıyor.

* İstanbul’da muhtemel bir kuraklığa karşı önlem alacağız. Arıtılan Karadeniz suyu Terkos’a basılacak.

* Su faturası yarıya yarıya azalacak? İstanbul’da iki Terkos Gölü kadar içme suyu yerin altından boşa akıyor. 270 milyon metreküp su. Niye borular çatlak… Belediye altyapıya yatırım yapmıyor. Bu mu İstanbul’u idare etmek? Bunun önüne geçeceğiz.

* İstanbul’a gerçek hızlı treni getireceğiz. Çinlilerle gökdelen yapmakla yarışıyoruz, peki neden hızlı tren yok? Çünkü yüksek binada rant var.

* 845 milyon TL yandaş vakıflara gidiyor. Hepsini üniversite öğrencilerine burs vereceğiz.

Kadına hürmet edilecek

Etkinlikte bayan bir gazetecinin sorusu üzerine bir hatırasını paylaşan Selim Kotil, şunları anlattı: “Prof. Dr. Haydar Baş ile İstanbul Merter’den geçiyorduk. Yol kenarında hayat kadınları vardı. Haydar Bey, bana durumu sordu. Meseleyi anlattım. Bana şunları söyledi: Önce bu kadınları bu durumdan kurtaracak gelire kavuşturacağız. İki, öyle bir toplum oluşturacağız ki, ‘bunları anamız ve kardeşimiz’ bileceğiz. Bizim dönemimizde kadın hürmet görecek.”